ABC İLE YERLİ YERİNDE

 

 

Türkiye’nin 35 yıllık yerli markası ABC Deterjan 5 yıldır bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

 

ABC ile Yerli Yerinde olarak adlandırılan bu proje ile ülkemizin her yıl farklı bir bölgesindeki farklı bir tıbbi ve aromatik bitkiye kadın çiftçilerimize değer ve istihdam yaratılarak destek veriliyor.

 

İlk yıl Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde safran bitkisine destek verilerek 20 kadın çiftçiye istihdam olanağı yaratıldı. Yetiştirilen safranların satışına destek sağlandı, elde edilen safran soğanları sayesinde gelir elde edildi.

 

İkinci yıl projenin kurumsal ve sürdürülebilir hale gelmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği yapıldı. İş birliği kapsamında Ordu’nun Perşembe ilçesinin bir değeri olan taflan bitkisine destek verilerek bölgede bir Taflan Kurutma Evi, ABC ile Yerli Yerinde finansman katkısıyla kuruldu. Taflan’ın yanı sıra kivi, elma, Trabzon hurması gibi her türlü meyve de kurutularak çürümekten ve ziyan olmaktan kurtarıldı. Taflan Kurutma Evi’nde günde 2 ton meyve kurutulabiliyor ve yaklaşık 40 kadın istihdam ediliyor.

 

2020 yılında Bursa’nın Karacabey ilçesinin Dağkadı köyündeki Üretici Kadınlar Kooperatifi (ÜKAD) ile iş birliği yapıldı. Bu iş birliği ile ÜKAD’ın Dağkadı’daki tesisi yenilendi, başta iki adet günde 500 kg. kapasiteli kurutma makinesi olmak üzere kesme, doğrama, parçalama, vakumlama makineleri, barkodlu terazi ve çelik tezgahlar ABC Deterjan tarafından temin edildi. Ayrıca ABC ile Yerli Yerinde bütçesi dahilinde 5 dönüm alana yetecek ölçüde ekinezya fidanı satın alınarak dikimi yapıldı. Kurutulmuş ekinezyanın yanı sıra ÜKAD kadınları reçel, turşu, tarhana, pekmez, salça, acuka, makarna, kozalak şurubu gibi ürünleri düzenli olarak üretiyorlar. ÜKAD’da yaklaşık 40 kadın istihdam ediliyor.

 

Yürütülen kurumsal sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde ABC Deterjan tarafından destek verilen ürün ile ilgili bir ürün geliştiriliyor ve bu ürünün satışından elde edilen gelir bölgedeki projeye bağışlanıyor. Örneğin safran konsantre yumuşatıcı, taflan bahçesi sıvı sabun, ekinezya sıvı sabun vs.

 

 

2025 hedefi 500 kadın

 

ABC ile Yerli Yerinde kurumsal sosyal sorumluluk projesi sayesinde şu ana kadar yaklaşık 200 kadın çiftçi istihdamına ulaşıldı. Projenin hedefi; 2025 yılı sonunda 500 kadın çiftçinin istihdamına ulaşabilmek…

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR